Prof. Dr. Taner Yavuz / Kalp Hastalıkları  / Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğumsal kalp hastalıkları doğuştan gelen yani konjenital kalp defektleridir. Doğuştan olan en sık organ anomalisi kalp hastalıklarıdır. Tedavi ve bakım hizmetlerindeki gelişmeler sayesinde günümüzde doğumsal kalp hastaları daha sağlıklı ve daha uzun yaşarlar.

Doğumsal kalp hastalığı bebek doğduğunda var olan ve kalbin çalışmasını etkileyen hastalıklardır. Kalpte ve kalbin dışında kan akımı hastalıktan etkilenir. Doğumsal kalp hastalığı çok farklı şiddetlerde karşımızı çıkabilmektedir. Kalpte küçük bir delik gibi hafif bir hastalık olabildiği gibi kalbin bir kısmının eksik ya da iyi çalışmadığı ağır bir hastalıkta olabilir.

Doğumsal kalp hastalığı canlı doğan her 100 bebekten 1’inde mevcuttur. Kalp hastalığı ile doğan her 4 bebekten 1’si ise kritik konjenital kalp hastalığı mevcuttur. Kritik doğumsal kalp hastalarına hayatın ilk yılında ameliyat ya da diğer tedavi yöntemleri uygulanması gerekir.

Doğumsal kalp hastalıkları nelerdir

Doğumsal Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Çocuğunuzda doğumsal kalp hastalıkları olması kalbinde yapısal bir problemle birlikte doğduğu anlamına gelir. Çocuklardaki doğumsal kalp hastalıkları diğer ifadeyle konjenital…
Devamını Oku...
Yazılar
Sohbete Başla
1
Hoş geldiniz. İstanbul Çocuk Kardiyoloji ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. 👋
Online randevu hizmetimizden yararlanabilirsiniz.